Lukas Blinka získal ocenění MUNI Scientist Award 2023

17. 12. 2023

Ocenění MUNI Scientist Award 2023 si odnáší člen INPSY Lukas Blinka, a to hned za dva vědecké články. Toto ocenění směřuje k nejúspěšnějším vědcům, vědkyním a výzkumným týmům z Masarykovy univerzity za jejich výrazné počiny, publikování v odborných prestižních magazínech a výsledky v oblasti výzkumu.

První oceněný článek Lukase Blinky se zaměřuje na rozdíly a podobnosti mezi nadměrným používám internetu a mobilních telefonů, což jsou sice příbuzné, ale zdaleka ne stejné fenomény. Článek je publikovaný v časopise Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health. Na našem webu si můžete přečíst jeho celkové shrnutí.

Druhý oceněný článek vyšel v časopise Child and Adolescent Mental Health. Tento článek se věnuje širokému spektru potenciálně rizikového chování dospívajících, v kontextu digitálního prostředí. Autoři zkoumali offline i online šikanu v roli oběti a útočníka, nadměrné užívání internetu a chytrých telefonů a psychosociální obtíže (např. osamělost, roztěkanost či vznětlivost). Shrnutí tohoto článku je k přečtení zde.

Slavnostní předávání se uskutečnilo na výroční konferenci Grantové agentury Masarykovy univerzity v refektáři Mendlova muzea. Ocenění získalo třicet sedm vědců a jejich vědeckých týmů napříč fakultami, ústavy a výzkumnými centry. Cílem ocenění je nejenom ocenit a vyzdvihnout významné vědecké počiny za uplynulé období, ale také posílit motivaci vynikajících vědeckých pracovníků univerzity a šířit dobré jméno MU ve vědecké komunitě i mezi veřejností.