Studie aktivního občanství a osobní pohody mladých dospělých - zapojte se

Update: K 31. prosinci 2022 jsme ukončili nábor nových účastníků do naší studie. První výsledky začneme zveřejňovat v průběhu prvního pololetí roku 2023. Děkujeme za váš zájem!

Často se tvrdí, že dobře fungující demokracie potřebuje aktivní občany. Co to ale subjektivně znamená být aktivním občanem? Motivuje nás k občanské aktivitě pocit osobní pohody, nebo spíš naštvanost a nepohoda? A za jakých podmínek občanská aktivita přispívá k naší osobní pohodě a kdy spíš k pocitům frustrace a naštvanosti? Existuje dokonce nějaká hranice, za kterou občanská angažovanost začíná být subjektivně nepříjemná a zhoršuje naše duševní zdraví?

Jsme tým psychologů z brněnské Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a naše studie hledá odpověď na uvedené otázky. Budeme po dobu 18 měsíců za pomoci krátkých online dotazníků sledovat, jaké místo má občanství v běžném životě lidí, jestli dochází k nějakým změnám a proč.

Pokud je vám mezi 18-30 a chcete přispět k našemu výzkumu, hledáme právě vás!

Kdo se může zúčastnit?

Kdokoli, komu je v okamžiku vyplnění prvního dotazníku 18-30 let. Pro účast nejsou třeba žádné zvláštní znalosti nebo zkušenosti. Hledáme ty, kteří jsou jako občané velmi aktivní (např. v různých spolcích, na internetu, v politice apod.), ty, kteří pouze čas od času podepíší nějakou petici, ale i ty, které tahle oblast prostě nezajímá a není pro ně důležitá. Hledáme lidi, kteří věří, že má občanská aktivita smysl, i ty, kteří o tom pochybují. Právě srovnání lidí s odlišnými zkušenostmi a názory nám umožní odpovědět na naše otázky.

Co přesně účast na studii obnáší?

Nejprve vás poprosíme o vaši e-mailovou adresu, kterou budeme uchovávat pouze pro účely našeho výzkumu po dobu 18 měsíců. Během těchto 18 měsíců vás celkem sedmkrát poprosíme o vyplnění online dotazníku. První dotazník můžete vyplnit ihned, vyplnění zabere asi 20 minut. Linky na zbývající dotazníky, které budou podstatně kratší (každý zhruba na 10 minut), vám budeme zasílat e-mailem vždy přibližně po třech měsících.

Je studie anonymní?

Vaše data budou během výzkumu propojena prostřednictvím vaší e-mailové adresy (jiné vaše identifikační údaje zjišťovat nebudeme). Po ukončení sběru dat váš e-mail odstraníme a nahradíme číselným kódem, čímž se vaše data stanou kompletně anonymními.

Co účastí ve studii získám?

Za vaši účast vám bohužel nemůžeme nabídnout finanční odměnu. Pokud si však budete přát, pravidelně vám v průběhu studie budeme na e-mail zasílat některé průběžné výsledky a na konci vám zašleme přehled našich hlavních zjištění. Studii rovněž můžete začít sledovat na Facebooku či Twitteru.

K čemu to bude dobré?

Výsledky studie mohou do budoucna sloužit pro občanské a dobrovolnické organizace, spolky i jednotlivce. Mohou jim pomoci například při plánování jejich aktivit, aby prospívaly duševnímu zdraví a byly dlouhodobě udržitelné.

Zaregistrovat se do studie a vyplnit první dotazník

Náš tým

Za výzkumem stojí tým ve složení Jan Šerek, Zuzana ScottDana Seryjová Juhová a Michal Mužík. Působíme na Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny FSS MU a dlouhodobě se z psychologického hlediska věnujeme otázkám občanství a demokracie. Více o našich studiích a publikacích naleznete zde.

Kontakt: obcanstvi@fss.muni.cz | Sledujte naši studii: Instagram Facebook Twitter

Výzkum je financován Grantovou agenturou ČR v rámci projektu č. GA22-27941S Psychologické procesy spojující občanské zapojení a well-being.