Porozumění intimnímu životu partnerů může přispět k rozklíčování vztahové spokojenosti. Kolem sexuálního života se objevují různé stereotypy, zejména u lidí staršího věku. Pokud člověk stereotypy internalizuje, tedy přijme je za své, mohou ovlivňovat jeho/její jednání a přemýšlení o sobě sama. Jak mohou ageistické stereotypy souviset s partnerským životem a vztahovou spokojeností u starších dospělých?
Tím se zabývaly Veronika Gocieková, Andrea Stašek, Anna Ševčíková a Gabriela Gore-Gorszewska v nové studii. Výzkumnice z INPSY zkoumaly, jak zvnitřněné věkově diskriminační sexuální stereotypy souvisí s aspekty sexuálního a partnerského života. Pozorovaly efekt stereotypů u mužů a žen ve věku 50 a více let.
Zaměřily se na:
- důležitost sexu
- frekvenci sexu a spokojenost s ní
- spokojenost ve vztahu
- sexuální obtíže
- subjektivní zdraví
Online dotazník vyplnilo 897 respondentů a respondentek z Česka a Slovenska. Pro analýzu autorky použily metodu síťového modelování.
Na co mají ageistické stereotypy vliv?
Zjištění naznačují, že ageistické stereotypy o sexuálním životě mohou u lidí ve věku 50+ souviset s tím, jak si vykládají sexuální obtíže, kterým čelí. Také mohou být spojené s vnímanou důležitostí sexu. Čím méně měli*y zúčastnění*é stereotypy zvnitřněné, tím méně sexuálních obtíží vykazovali*y (u žen se obtíže týkaly vaginální suchosti, u mužů problémů s erekcí). Zároveň považovali*y sex za důležitější součást vztahu.
Z výsledků také vyplývá, že ageistické stereotypy oslabily negativní vztah mezi sexuálními obtížemi a důležitostí sexu. Znamená to, že kvůli zvnitřněným stereotypům mohou někteří starší dospělí vnímat sex jako méně důležitý, což může přispívat k tomu, jak se vypořádávají se sexuálními obtížemi.
Vliv ageistických stereotypů nebyl prokázán u frekvence pohlavního styku a spokojenosti s ní, u spokojenosti se vztahem a subjektivním zdravím.
Výzkumnice zkoumaly také spojitost frekvence sexu se spokojeností partnerů. Výsledky tohoto bádání byly stejné pro muže i ženy. Přijetí sexuálních stereotypů je pravděpodobnější, když klesá četnost sexu a snižuje se jeho důležitost. Zjištění naznačují, že lidé ve věku 50+, kteří mají častěji sex, jej považují za důležitý a patrně klíčový pro sexuální spokojenost, a s tím související spokojenost ve vztahu.
Jak souvisí subjektivní zdraví se vztahovou spokojeností?
Studie naznačuje spojitost mezi subjektivním zdravím a spokojeností se vztahem u žen. Možným vysvětlením je, že ženy se často stereotypně vnímají jako hlavní pečovatelky ve vztahu, což mohou narušit jejich zdravotní problémy, a to může vést k menší spokojenosti se vztahem. U mužů se tato souvislost neukázala, jelikož když se zhorší jejich zdraví, může to vést k větší pozornosti ze strany partnerek.
Výzkumná zjištění odhalila důležitou, avšak složitou roli ageistických sexuálních stereotypů v partnerském životě dospělých ve věku 50+. Studie podtrhuje potřebu zkoumat kontext, jak sexuální stereotypy vznikají a jak ovlivňují sexuální a vztahovou spokojenost. Zjištění mohou přinést důležité poznatky pro klinickou praxi a poskytování přizpůsobené péče starším dospělým.
Doporučená citace:
Gocieková, V., Stašek, A., Ševčíková, A., & Gore-Gorszewska, G. (2024). The Role of Ageist Sexual Stereotypes in the Network of Sexual Difficulties, Sex and Relationship Satisfaction Among Adults Aged 50+. The Journal of Sex Research, 1–15. https://doi.org/10.1080/00224499.2024.2307441