Lukas Blinka na mezinárodním setkání HBSC v Kaunasu (Litva)

HBSC sbírá data pomocí kvótního výběru ve školách a zaměřuje se na děti 11-15 let. V Česku zastupuje HBSC Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci, na Slovensku pak tým Andrey Geckové Madarasové z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. V síti HBSC a s oběma týmy je pak spojený Lukas Blinka.

11. 6. 2023

Electronic Media Group, HBSC, 2023

Tento týden se Lukas Blinka zúčastnil setkání networku Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) study u příležitosti 40. výročí založení. Mezinárodní síť expertů zaměřující se na zdraví dětí se sešla v litevském Kaunasu a kromě reflexe dosavadních mezinárodních sběrů dat také naplánovali další vlnu.

HBSC je pro INPSY významným zdrojem unikátních dat a jsme rádi, že se tyto mezinárodní spolupráce jen rozšiřují. Lukas Blinka je v HBSC součástí Electronic Media Group, která řeší užívání médií dospívajícími v kontextu jejich zdraví.

Díky těmto datům jsme tak mohli publikovat již mnoho studií. Např.:

A o poslední vydané jste se mohli dočíst na našem blogu:

Rizika pro dospívající: jak na sebe vzájemně působí šikana, užívání médií a další potíže?

Rizika pro dospívající: jak na sebe vzájemně působí šikana, užívání médií a další potíže?

Používání digitálních technologií je nejvýznamnější volnočasovou aktivitou dospívajících, prostředkem komunikace s vrstevníky, či prostředím, kde si vytvářejí svou identitu. Přestože digitální technologie poskytují nepopiratelné příležitosti, jsou spojeny i s problémy a riziky, jako jsou kyberšikana či nadměrné používání internetu či mobilů.

Blinka, L., Stašek, A., Šablatúrová, N., Ševčíková, A., & Husarova, D. (2022). Adolescents' problematic internet and smartphone use in (cyber) bullying experiences: A network analysis. Child and adolescent mental health.