Spiritualita a religiozita (S/R) dlouhodobě představují složité a mnohdy kontroverzní téma v oblasti psychoterapie. Přestože mnoho klientů vyjadřuje zájem o zahrnutí duchovních a náboženských prvků do terapeutického procesu, terapeuti často čelí výzvám spojeným s nedostatečným vzděláním a výcvikem, etickými otázkami a historickým napětím mezi vědou a náboženstvím. Religiozita a spiritualita je obvykle zásadní součástí lidské identity, hodnot a světonázoru, a proto je potenciálně problematické je z terapie vynechat. Jejich zahrnutí do praxe je však zatíženo obavami z nevhodného ovlivňování klientů či nesprávné interpretace jejich S/R hodnot. Tým autorů z FSS MU se proto rozhodl vytvořit shrnutí poznatků z dostupných kvalitativních studií zabývajících se tím, jak psychoterapeuti prožívají S/R v procesu psychoterapie.
Autoři studie Katarína Heřmánková a Tomáš Řiháček z INPSY/Centra pro výzkum psychoterapie se společně s Veronikou Gociekovou z Katedry psychologie FSS MUNI rozhodli shrnout poznatky z 52 kvalitativních studií, které se zaměřují na zkušenosti terapeutů se zahrnutím S/R do psychoterapie. Za použití kvalitativní meta-analýzy vytvořili přehled témat, která vyvstávají z kombinace psychoterapie a S/R tématiky. Analýza zahrnovala data z různých kulturních a náboženských kontextů, což umožnilo vytvořit komplexní obraz o dané problematice.
Autoři identifikovali 11 klíčových témat, která se seskupila do tří hlavních okruhů:
1. Vztah mezi S/R a profesní identitou terapeuta
Terapeuti uváděli, že jejich vlastní duchovní či náboženské hodnoty často ovlivňují jejich přístup ke klientům. Pokud však byli terapeuti schopní skloubit svou profesní identitu se svým S/R přesvědčením, vnímali to jako velký podpůrný faktor. Autoři poukazují na to, že terapeuti často vnímají svou vlastní spiritualitu jako zdroj podpory a inspirace, která jim umožňuje být empatičtější a více se soustředit na hodnoty a přesvědčení klienta. Terapeuti však v metaanalýze navíc zmiňovali strach z neetičnosti v důsledku vnucování vlastních hodnot svým klientům.
2. Zahrnutí S/R témat do terapeutického sezení
Výsledky studie ukazují, že terapeuti využívají jak implicitní, tak explicitní integraci S/R témat do průběhu psychoterapie.
- Implicitní přístup je skrytější a závisí na osobní zkušenosti, přesvědčení a praxi terapeuta. Může se projevovat například jako respektování a uznání důležitosti klientova duchovního prožívání.
- Na druhou stranu v rámci explicitní integrace terapeut aktivně využívá S/R intervence, jako je modlitba či čtení Bible. Obecně je však téma integrace S/R do terapeutického procesu brána terapeuty jako složitá a její vhodnost závisí na kontextu, psychoterapeutickém přístupu terapeuta a preferencích či zakázce klienta.
3. Nedostatek vzdělání, výcviku a podpory v S/R tématice
Studie zdůrazňuje, že mnoho terapeutů nemá adekvátní vzděláníí a výcvik o tom, jak pracovat s tématy S/R. V důsledku toho terapeuti uváděli, že se necítí dostatečně kompetentní a sebejistí k tomu, aby se této tématice v terapii zabývali.
Shrnutí a doporučení pro budoucí výzkum
Studie ukazuje, že S/R hrají významnou roli v psychoterapii, a to jak pro klienty, tak pro terapeuty. Podle výsledků metaanalýzy je terapeutům doporučeno reflektovat svou S/R identitu a uvědomit si, jakou roli může hrát v terapeutickém procesu. Dále je podle autorů vhodné nevynechávat téma S/R z psychoterapie a přizpůsobit tomu průběh terapie. Autoři také zdůrazňují důležitost zahrnutí tématu S/R ve vzdělávacích programech a doporučují větší podporu terapeutů, kteří se s touto tématikou v rámci sezení potýkají. Zároveň upozorňují na potřebu dalších výzkumů zaměřených i na negativní efekty integrace S/R a na rozšíření poznatků do dalších kulturních kontextů. Výsledky studie však nabízejí cenný pohled na možnosti, jak lépe přizpůsobit terapii individuálním potřebám klientů a přispět tak k jejich duševní pohodě.
Doporučená citace:
Heřmánková, K., Řiháček, T., & Gocieková, V. (2024). Psychotherapists’ experience with spirituality and religiousness in psychotherapy: A qualitative meta-analysis. Journal of Psychotherapy Integration. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/int0000338