Když víra potká terapii: Jak psychoterapeuti vnímají spiritualitu ve své praxi

9. 12. 2024

Bez popisku

Spiritualita a religiozita (S/R) dlouhodobě představují složité a mnohdy kontroverzní téma v oblasti psychoterapie. Přestože mnoho klientů vyjadřuje zájem o zahrnutí duchovních a náboženských prvků do terapeutického procesu, terapeuti často čelí výzvám spojeným s nedostatečným vzděláním a výcvikem, etickými otázkami a historickým napětím mezi vědou a náboženstvím. Religiozita a spiritualita je obvykle zásadní součástí lidské identity, hodnot a světonázoru, a proto je potenciálně problematické je z terapie vynechat. Jejich zahrnutí do praxe je však zatíženo obavami z nevhodného ovlivňování klientů či nesprávné interpretace jejich S/R hodnot. Tým autorů z FSS MU se proto rozhodl vytvořit shrnutí poznatků z dostupných kvalitativních studií zabývajících se tím, jak psychoterapeuti prožívají S/R v procesu psychoterapie.

Autoři studie Katarína HeřmánkováTomáš Řiháček z INPSY/Centra pro výzkum psychoterapie se společně s Veronikou GociekovouKatedry psychologie FSS MUNI rozhodli shrnout poznatky z 52 kvalitativních studií, které se zaměřují na zkušenosti terapeutů se zahrnutím S/R do psychoterapie. Za použití kvalitativní meta-analýzy vytvořili přehled témat, která vyvstávají z kombinace psychoterapie a S/R tématiky. Analýza zahrnovala data z různých kulturních a náboženských kontextů, což umožnilo vytvořit komplexní obraz o dané problematice.

Autoři identifikovali 11 klíčových témat, která se seskupila do tří hlavních okruhů:

1. Vztah mezi S/R a profesní identitou terapeuta

Terapeuti uváděli, že jejich vlastní duchovní či náboženské hodnoty často ovlivňují jejich přístup ke klientům. Pokud však byli terapeuti schopní skloubit svou profesní identitu se svým S/R přesvědčením, vnímali to jako velký podpůrný faktor. Autoři poukazují na to, že terapeuti často vnímají svou vlastní spiritualitu jako zdroj podpory a inspirace, která jim umožňuje být empatičtější a více se soustředit na hodnoty a přesvědčení klienta. Terapeuti však v metaanalýze navíc zmiňovali strach z neetičnosti v důsledku vnucování vlastních hodnot svým klientům.

2. Zahrnutí S/R témat do terapeutického sezení

Výsledky studie ukazují, že terapeuti využívají jak implicitní, tak explicitní integraci S/R témat do průběhu psychoterapie.

  • Implicitní přístup je skrytější a závisí na osobní zkušenosti, přesvědčení a praxi terapeuta. Může se projevovat například jako respektování a uznání důležitosti klientova duchovního prožívání.
  • Na druhou stranu v rámci explicitní integrace terapeut aktivně využívá S/R intervence, jako je modlitba či čtení Bible. Obecně je však téma integrace S/R do terapeutického procesu brána terapeuty jako složitá a její vhodnost závisí na kontextu, psychoterapeutickém přístupu terapeuta a preferencích či zakázce klienta.

3. Nedostatek vzdělání, výcviku a podpory v S/R tématice

Studie zdůrazňuje, že mnoho terapeutů nemá adekvátní vzděláníí a výcvik o tom, jak pracovat s tématy S/R. V důsledku toho terapeuti uváděli, že se necítí dostatečně kompetentní a sebejistí k tomu, aby se této tématice v terapii zabývali.

Shrnutí a doporučení pro budoucí výzkum

Studie ukazuje, že S/R hrají významnou roli v psychoterapii, a to jak pro klienty, tak pro terapeuty. Podle výsledků metaanalýzy je terapeutům doporučeno reflektovat svou S/R identitu a uvědomit si, jakou roli může hrát v terapeutickém procesu. Dále je podle autorů vhodné nevynechávat téma S/R z psychoterapie a přizpůsobit tomu průběh terapie. Autoři také zdůrazňují důležitost zahrnutí tématu S/R ve vzdělávacích programech a doporučují větší podporu terapeutů, kteří se s touto tématikou v rámci sezení potýkají. Zároveň upozorňují na potřebu dalších výzkumů zaměřených i na negativní efekty integrace S/R a na rozšíření poznatků do dalších kulturních kontextů. Výsledky studie však nabízejí cenný pohled na možnosti, jak lépe přizpůsobit terapii individuálním potřebám klientů a přispět tak k jejich duševní pohodě.


Doporučená citace:

Heřmánková, K., Řiháček, T., & Gocieková, V. (2024). Psychotherapists’ experience with spirituality and religiousness in psychotherapy: A qualitative meta-analysis. Journal of Psychotherapy Integration. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/int0000338

Přečíst studii

Mnohé naše publikace se drží principů Otevřené vědy (neboli Open Science). Chceme tedy zajistit, aby naše studie byly reprodukovatelné dalšími týmy a aby byly veřejně dostupné.

Studie se tedy snažíme

Open Science na INPSY


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info