Když pravidla nestačí: Proč důvěra v pracovníky sociálních služeb často rozhoduje víc než samotný systém

17. 7. 2025

Důvěra je pro efektivní fungování sociálních služeb klíčová. Vztah mezi pracovníkem sociálních služeb a klientem není jen technický – má silně osobní rovinu. Výzkumy upozorňují, že kvalitní vztah a lidský přístup pomáhají klientům otevřít se, spolupracovat a lépe využít dostupné podpory. Ačkoli se výzkum dlouhodobě zaměřuje na kvalitu vztahů mezi uživateli služeb a pracovníky v první linii, často opomíjí, jak uživatelé vnímají samotné formální procedury, ve kterých se tyto vztahy odehrávají a jak tento kontext ovlivňuje formování oněch vztahů. Nová studie, na které se podílela i naše členka Lenka Štěpánková se proto zaměřuje na to, jak se důvěra v pracovníky sociálních služeb formuje v kontextu byrokratických procesů, které určují přístup k podpoře.

Studie probíhala v České republice a Srbsku a věnuje se například zkušenostem znevýhodněných rodin s dětmi. Téma je aktuální i proto, že v obou zemích panuje relativně nízká důvěra v instituce a samotný přístup ke službám je často zatížen administrativními překážkami. Autorky se rozhodly prozkoumat, jak uživatelé sociálních služeb vnímají procesy a lidi, se kterými přichází do kontaktu při žádání o pomoc u sociálních služeb. Výzkum proběhl v Brně a Bělehradě a zahrnoval třicet hloubkových rozhovorů s lidmi žádající o určitou formu sociální pomoci – převážně ženami starajícími se o děti v obtížné životní situaci.

Zmatek, rigidita a papírování jako překážky důvěry

Uživatelé v obou zemích často popisovali byrokratické procedury jako příliš složité, nejasné a odtržené od reality jejich života. Pracovníci sociálních služeb by tedy měli ideálně v tomto případě sloužit jako průvodci složitým procesem, vysvětlovat a pomáhat žadatelům, co jim není jasné a celý proces tak pro žadatele zjednodušit. Dotazovaní se však opakovaně setkávali s nutností vyplňovat komplikované formuláře, bez dostatečného vysvětlení nebo osobního kontaktu s pracovníky. Celému procesu nepomohlo ani časté střídání pracovníků zodpovědných za konkrétní případ konkrétní rodiny nebo přesouvání mezi odděleními – to pro dotazované velmi znesnadnilo možnost navázat důvěrný vztah s pracovníkem, jelikož pokaždé komunikovali s někým jiným. Všechny zmíněné zkušenosti tak u dotazovaných vedly k pocitům bezmoci, frustrace a hluboké nedůvěry k celému systému. Přesto někteří uživatelé rigidní pravidla nevnímali výhradně negativně – chápali je jako nutný prostředek k omezení zneužívání systému. Oceňovali, že pravidla platí pro všechny, což v nich vzbuzovalo pocit spravedlnosti.

Když se člověk setká s pečujícím profesionálem

Významný rozdíl v uživatelských zkušenostech představovalo to, zda se podařilo navázat stabilní vztah s jedním konkrétním pracovníkem. Tam, kde tomu tak bylo, uživatelé často popisovali pracovníky jako ochotné, empatické, ochraňující – schopné naslouchat, vysvětlit pravidla a především „vidět člověka, ne jen případ“. Tito „pečující profesionálové“ byli ochotni jít nad rámec povinností – například pomoci s formulářem, obhájit uživatele před nadřízenými nebo se přizpůsobit jeho situaci. V těchto případech pracovníci v první linii fungovali jako prostředníci mezi uživateli a byrokratickým systémem, pomáhali jim orientovat se v složitých procedurách a poskytovali emocionální podporu.

Důvěra nevzniká ve vakuu – formují ji lidé, ale i pravidla

Autoři studie zdůrazňují, že k budování důvěry nestačí jen individuální vlastnosti pracovníků. Je třeba brát v potaz i kontext, ve kterém pracují – tedy konkrétní organizační nastavení, procedury a možnosti kontaktu s uživateli. Fragmentace systému, střídání pracovníků a odosobněná komunikace důvěru podkopávají. Naopak stabilní vztahy, vstřícnost a ochota překonávat procedurální limity ji podporují. Ačkoli se studie nezaměřovala na systematické srovnání zemí, autoři si všímají, že v Česku i Srbsku je uživatelská důvěra primárně vztahová – váže se ke konkrétnímu člověku, ne ke „státu“. To ukazuje, jak klíčovou roli hrají „lidé v systému“ – a že bez nich žádný systém důvěru nezíská.


Doporučená citace:

Vasiljević, J., Fiket, I., Đorđević, A., & Štěpánková, L. (2025). The role of bureaucratic procedures and ‘caring professionals’ in fostering user trust: Evidence from Serbia and the Czech Republic. Social Policy and Society, 1–13. https://doi.org/10.1017/S1474746425100808

Zaujala vás studie? Kontaktujte spoluautorku!

Mgr. Lenka Štěpánková, Ph.D.
Tým Občanství a demokracie
lenka.stepankova@mail.muni.cz

Přečíst studii

Mnohé naše publikace se drží principů Otevřené vědy (neboli Open Science). Chceme tedy zajistit, aby naše studie byly reprodukovatelné dalšími týmy a aby byly veřejně dostupné.

Studie se tedy snažíme

Open Science na INPSY


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info