Pro tyto muže se za sex nepovažovalo nic jiného než pohlavní styk (vaginální sex). Skutečnost, že se třetí skupina (Bez intimity) vyskytovala pouze v rozhovorech s polskými muži, zatímco v českém vzorku chyběla, lze do určité míry přičíst sociokulturním normám sexuálního chování a maskulinity, které se mezi Českem a Polskem historicky liší. V převážně tradičním a katolickém Polsku je kladen větší důraz na rozdělení rolí muže a ženy než v ateistickém Česku, což se projevuje i v sexu.
Pro některé muže z konzervativního prostředí může být obtížné nebo nemožné začlenit intimitu do mužského sebepojetí, a to kvůli rozporu mezi intimním chováním a společenskými názory na silnou, dominantní maskulinitu. Autorky podotýkají, že tato tendence může být patrná i u mužů z jiných kulturních prostředí, která zdůrazňují tradiční, na výkon orientované ideály sexu.
Ve vyšším věku se zvyšuje prevalence onemocnění (včetně sexuálních problémů) a starší lidé obvykle označují lékaře primární péče (např. obvodního) za hlavní zdroj pomoci při sexuálních obtížích. Proto by měli zdravotníci při nabízení podpory svým starším pacientům zohlednit kontext sexuálních norem, které potenciálně ovlivňují sexuální chování v pozdějším věku.
Výsledky naznačují, že dochází v pozdějším věku k přeorientování sexu od instrumentálního, na penetraci orientovaného pohledu na sex směrem k širší škále intimního chování. Studie ukazuje, že starší jedinci dokáží čelit sexuálním problémům a osvojit si nové způsoby, jak vést uspokojivý sexuální a partnerský život i ve starším věku.
Gore-Gorszewska, G., & Ševčíková, A. (2022). Trajectories of intimacy in later-life: a qualitative study of Czech and Polish narratives. Culture, Health & Sexuality, 1-16.