Gaming Disorder Test je nyní k dispozici v české verzi

11. 8. 2024

Bez popisku

Světová zdravotnická organizace oficiálně zařadila poruchu hraní digitálních her (Gaming Disorder) do 11. revize Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-11) v roce 2019. Diagnóza se týká lidí, kteří ztrácejí kontrolu nad svým herním chováním, čímž dochází k narušení jejich osobního života. Snad nejpoužívanějším nástrojem pro měření této poruchy je Gaming Disorder Test, který je však poměrně nový, jeho vlastnosti nejsou prozkoumány v plné šíři a zatím byl adaptován pouze do omezeného počtu jazyků.

Dita SiřínkováLukas Blinka z INPSY a Christian MontagInstitutu psychologie a vzdělávání na univerzitě v Ulmu ve svém článku představují českou adaptaci Gaming Disorder Testu a zaměřili na jeho psychometrické vlastnosti, prevalenci, časovou stabilitu a invariantnost (neboli neproměnlivost) napříč preferovanými herními žánry. Tato studie je nejen první svého druhu v Česku, ale v mezinárodním kontextu je první, která danou škálu zkoumá v longitudinální perspektivě (hráče dotazovala dvakrát, po devíti měsících). V první vlně výzkumu se podařilo získat platné odpovědi od 5356 participantů*ek, ve druhé od 6077. Obou měření se zúčastnilo 1430 lidí.

Jak dobře měří česká verze testu?

Výsledky studie ukazují, že česká adaptace Gaming Disorder Testu má dobré psychometrické vlastnosti. Dle výsledků test poukázal na jednofaktorovou strukturu, což znamená, že všechny položky testu měřili stejný koncept herní poruchy. Test také vykazoval konzistentní výsledky bez ohledu na to, jaký herní žánr respondenti*ky preferovali*y, a také časovou stabilitu mezi dvěma měřeními, která byla provedena s odstupem devíti měsíců.

Herní porucha pod lupou

Důležitou částí výzkumu bylo zjištění prevalence herní poruchy mezi českými hráči. V longitudinálním vzorku byla prevalence této poruchy velmi nízká, a to na úrovni maximálně 1,9 procent v každé výzkumné vlně, přičemž jen 0,5 procenta účastníků splňovalo kritéria pro herní poruchu v obou vlnách studie. Tato zjištění naznačují, že herní porucha je v české populaci poměrně vzácná. Pro jednotlivce, kteří jí trpí, však může mít vážné důsledky, proto je klíčové mít spolehlivý nástroj k testování a včasnému rozpoznání.

Pro hlubší pochopení herní poruchy se autorský tým zaměřil na její vztah a dalšími psychologickými aspekty. V souladu s předchozími výzkumy se ukázalo, že je herní porucha spojená s vyšší úzkostínižší životní spokojeností.

Autorský tým uskutečnil zdárnou validaci Gaming Disorder Testu pro Česko. Adaptace testu vykazuje dobré psychometrické vlastnosti, včetně časové stability a invariance napříč herními žánry, a je vhodná pro epidemiologické výzkumy v rámci screeningu herní poruchy podle MKN-11. Vzhledem k tomu, že herní porucha byla nedávno uznána jako oficiální diagnóza, test může hrát důležitou roli při monitorování jejího výskytu v české populaci a při vývoji strategií na její prevenci a léčbu.


Doporučená citace

Siřínková, D., Blinka, L., & Montag, C. (2024). Gaming Disorder Test: Assessing Psychometric Properties, Prevalence, Temporal Stability, and Invariance Using a Czech Two-time-point Longitudinal Sample. Journal of Psychiatric Research, 175, 192–199. https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2024.05.023

Zaujala vás studie? Kontaktujte autora!

doc. Mgr. Lukas Blinka, Ph.D.
Tým Zdraví, média a sexualita
blinka@fss.muni.cz

Přečíst studii

Mnohé naše publikace se drží principů Otevřené vědy (neboli Open Science). Chceme tedy zajistit, aby naše studie byly reprodukovatelné dalšími týmy a aby byly veřejně dostupné.

Studie se tedy snažíme

Open Science na INPSY


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info