Tým z IVDMR připravil další výzkumné aktivity na mezinárodním setkání v Bělehradu

29. 11. 2022

Jan Šerek, Lenka ŠtěpánkováPetr Macek se v polovině listopadu zúčastnili mezinárodního setkání v Bělehradu (Srbsko) v rámci projektu podpořeného inovačním programem Horizon Europe. S dalšími kolegy zkoumajícími důvěru v instituce plánovali aktivity na rok 2023.

Enlightened trust (EnTrust) je multidisciplinární mezinárodní projekt realizovaný v rámci evropského programu H2020. Zaměřuje se na nové pohledy na důvěru a nedůvěru ve vládu a veřejné instituce. Součástí EnTrustu je 7 výzkumných týmů z celé Evropy (Česká republika, Dánsko, Německo, Řecko, Itálie, Polsko a Srbsko). Tyto výzkumné týmy přistupují k otázkám důvěry a nedůvěry z pohledu sociologie, psychologie, politologie a mediálních studií.

Projekt začal v roce 2020 a bude končit v lednu 2024 a je rozdělený na tzv. work packages (pracovní balíčky). IVDMR je koordinátorem pátého balíčku, který je zaměřený právě na zkoumání psychologických aspektů důvěry.

„Konkrétně nás zajímá, jak je důvěra a nedůvěra konceptualizovaná v myslích lidí, jaké jsou její zdroje a souvislosti. Také uplatňujeme vývojový pohled, tzn.  jak se důvěra a nedůvěra proměňuje z dětství do dospělosti“

říkají naši kolegové

Zorganizovali již 8 tzv. focus groups. Ty byly organizované tak, že účastníci vždy patřili k jedné ze čtyř věkových kohort – snažili jsme se tak zachytit vývojové aspekty procesu vytváření důvěry. S účastníky se výzkumníci bavili o průběhu pandemie Covid19 v ČR, postupech při opatřeních, důvěře v opatření a v jejich autory. Následně diskutovali obecně o otázkách důvěry a nedůvěry v jejich životě.

Více o projektu EnTrust na IVDMR se dočtete zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info