Těhotenství a poporodní období jsou většinou považována za šťastná období v životě, velmi často se však v těchto obdobích ženy potýkají s příznaky deprese. Tyto symptomy se projevují jak na úrovni emoční a kognitivní, tak i na úrovni somatické.
- Somatické symptomy deprese se projevují na tělesné úrovni, například únavou, změnami v chuti k jídlu, potížemi se spánkem, s koncentrací nebo kolísáním psychomotorického tempa.
- Emoční a kognitivní symptomy deprese zahrnují změny v emocích a v myšlení. Příkladem jsou pocity smutku, pocity viny či špatné pocity ze sebe, neschopnost prožívat radost či sebevražedné myšlenky.
Diagnostika deprese v těhotenství a poporodním období je složitá. Mnoho depresivních symptomů se překrývá s běžnými fyziologickými a životními změnami, které se pojí s těhotenstvím a obdobím po porodu. Například zvýšená chuť k jídlu, nebo naopak její nedostatek, mohou být v období těhotenství naprosto normativní zkušeností vzhledem k přirozeným hormonálním fluktuacím. Zároveň však mohou být i depresivním symptomem. Tato nejednoznačnost ztěžuje rozpoznání onemocnění a následnou léčbu v těhotenství a po porodu. Někteří výzkumníci doporučují somatické symptomy deprese v těchto obdobích vůbec nesledovat v obavě před falešně pozitivními výsledky. Někteří se kloní k tomu, že i tyto symptomy jsou podstatné a měly by být brány v potaz.
Petra Pátková Daňsová, Edita Chvojka, Hynek Cígler a Lenka Lacinová zkoumali, jakou roli mají somatické symptomy deprese u žen v perinatálním období (v době těhotenství a v období krátce po porodu) a mimo něj a srovnávali síť vztahů mezi depresivními symptomy napříč těmito obdobími pomocí síťové analýzy. Výzkumu se zúčastnilo 894 těhotných žen, 586 žen po porodu a 1029 žen mimo perinatální období.
Somatické vs. emoční a kognitivní symptomy
Optikou síťových analýz lze zkoumat vzájemné souvislosti somatických symptomů a jejich vztah k symptomům emočním a kognitivním. Zatímco tři z pěti somatických symptomů měřených škálou PHQ-9 byly u těhotných žen přítomny častěji než u žen mimo perinatální období, síťové analýzy poukázaly pouze na zanedbatelné rozdíly v sítích vztahů depresivních symptomů napříč třemi obdobími.
Petřin tým dále pozoroval, že většina symptomů deprese u těhotných žen byla predikována ostatními symptomy deprese v menší míře než u žen po porodu a mimo perinatální období. K vysvětlení těchto symptomů v těhotenství je proto zapotřebí dalších vnějších proměnných. To může být proto, že ženy v tomto období mohou jednotlivé symptomy přisuzovat specifikům těhotenství jako takového. Příkladem může být únava, která, ač je symptomem deprese, může být ženami v těhotenství přisuzována právě těhotenství samotnému, a proto nemusí tak těsně jako mimo perinatální období souviset s ostatními depresivními symptomy.
Změny chutí k jídlu po porodu
Výzkumníci také exploračně diskutují dílčí odlišnosti mezi sítěmi napříč obdobími. Zajímavá je například role symptomu změn chuti k jídlu. Fluktuace v apetitu byly v poporodním období jedním z nejvíce centrálních symptomů, a souvisely nejen s ostatními somatickými symptomy deprese, ale poměrně těsně také s pocity viny a špatnými pocity ze sebe sama. Ztráta chuti k jídlu nebo přejídání (například kvůli kompenzaci únavy nebo zvýšené potřebě příjmu kalorií během kojení) může vést k pocitům viny nebo zhoršenému sebevědomí, protože mnoho žen se v poporodním období může cítit pod tlakem dosáhnout hmotnosti před těhotenstvím.
Studie se přidává k předchozím výzkumům podporujícím názor, že při výzkumu deprese v těhotenství a po porodu není vhodné somatické symptomy opomíjet a je důležité zaměřit se také na to, jaký význam ženy symptomům přisuzují. Somatické změny během těhotenství a po porodu nemusí vždy indikovat depresi. Nicméně, ačkoli tyto symptomy mohou souviset s běžnými fyziologickými změnami, jež s sebou přináší těhotenství a období po porodu, při posuzování deprese má význam je monitorovat, protože se zdá, že s ostatními symptomy deprese souvisejí podobně jako mimo perinatální období.
Doporučená citace
Pátková Daňsová, P., Chvojka, E., Cígler, H., & Lacinová, L. (2024). Mild differences in the role of somatic symptoms in depression networks in pregnancy and postpartum: A comparison with women outside peripartum. Journal of Psychiatric Research, 174, 165-171. https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2024.04.014