Jak klienti hodnotí své zlepšení po psychoterapii? Studie ukazuje přínosy i úskalí retrospektivních dotazníků

19. 11. 2024

Bez popisku

Současný výzkum v oblasti psychoterapie se často zaměřuje na měření změn, které klienti zažívají během terapie. Nejčastěji se k tomu využívají tzv. nepřímé (pre-post) měřící metody, které porovnávají výsledky klientů získané před a po terapii. Tento přístup ale může být problematický, například pokud počáteční měření nejsou dostupná. Z toho důvodu se vynořuje alternativní přístup, který se snaží měřit změnu v psychoterapii přímo na základě retrospektivního posouzení klientů, tedy pouze na prostřednictvím jednoho přímého měření. Nová studie, na které se podíleli i členové INPSY/Centra pro výzkum psychoterapie, zkoumá vhodnost tohoto přístupu pomocí psychometrického ověření české verze Dotazníku osobních změn (Q-PC), který přímo zachycuje klientem vnímané změny po absolvování psychoterapie.

Na studii se podíleli naši členové Tomáš ŘiháčekHynek Cígler a nynější studentka magisterské psychologie na FSS Kateřina Macková. Autoři se rozhodli zhodnotit, zda je česká verze Q-PC vhodným nástrojem pro přímé měření změny v psychoterapii. Studie zahrnovala dvě skupiny účastníků: klinický vzorek klientů skupinové terapie (N = 222) a kontrolní neklinický vzorek (N = 167). Klinickým klientům byl dotazník Q-PC poskytnut po šesti a dvanácti měsících po ukončení terapie, zatímco neklinická skupina vyplňovala dotazník jednorázově.

Spolehlivý nástroj, ale má háček: Fenomén pozitivního zkreslení změny

Autoři zjistili, že Q-PC má ve své české verzi dobrou validitu a spolehlivost, přičemž dotazník vykazuje v čase konzistentní jednodimenzionální strukturu. To prakticky znamená, že taková struktura dobře odráží změny, které klienti sami vnímají po terapii, a zároveň umožňuje srovnání velikosti změn mezi různými obdobími po terapii. Výsledky dotazníku byly také srovnatelné i s častěji používanými nepřímými měřícími nástroji změny. Zároveň byla u Q-PC metody nalezena excelentní citlivost vůči změně oproti jiným měřícím nástrojům změny. To znamená, že pomocí Q-PC bylo možné spolehlivěji klasifikovat klienty, u kterých došlo po terapii ke změně, než u nepřímých měřících nástrojů.

Autoři dále předpokládali, že by se u přímého retrospektivního měření mohl objevit fenomén pozitivního zkreslení změny (positive change bias). To znamená, že při retrospektivním zamýšlením se nad změnami po psychoterapii mohou mít klienti tendenci uvádět pozitivní změny, i když žádné nenastaly. Výzkum na neklinickém vzorku tuto hypotézu potvrdil, jelikož lidé, u nichž se v průměru neočekávala změna, uvedli malou míru pozitivní změny při použití Q-PC. Autoři navrhují možná vysvětlení související například se sociální žádoucností, jsou podle nich ale potřeba replikační studie pro potvrzení tohoto efektu. I přesto však výsledky slouží jako předběžné prozkoumání tohoto efektu a jeho potenciálního vlivu na retrospektivní měření změny.

V závěru autoři doporučují další výzkum, který by ověřil použitelnost Q-PC v různých terapeutických a kulturních kontextech, stejně jako dlouhodobou stabilitu měření. Q-PC se však jeví jako validní a spolehlivý nástroj pro měření změn i v českém prostředí. Může tak sloužit k doplnění tradičního nepřímého měření změn, zejména v situacích, kdy by retrospektivní měření mohlo přinést přesnější pohled na vnímání pokroku u klientů.


Doporučená citace:

Řiháček, T., Macková, K., & Cígler, H. (2024). Direct retrospective measurement of therapeutic changes: an example using the Czech version of the Questionnaire of Personal Changes (Q-PC). Psychotherapy Research, 1–14. https://doi.org/10.1080/10503307.2024.2370357

 

Přečíst studii

Mnohé naše publikace se drží principů Otevřené vědy (neboli Open Science). Chceme tedy zajistit, aby naše studie byly reprodukovatelné dalšími týmy a aby byly veřejně dostupné.

Studie se tedy snažíme

Open Science na INPSY


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info