Tato výzkumná zpráva shrnuje výsledky robustního průzkumu zdraví LGBTQ+ lidí v Česku a na Slovensku, který se konal v létě 2023. Cílem projektu je přinést dostatečně kvalitní informace pro rozvoj v oblasti veřejného zdraví a psychologické péče o LGBTQ+ lidi. Šetření se zúčastnilo 3 300 osob. Z výsledků zprávy mj. vyplývá, že 40 % zúčastněných se nachází v silném až extrémním riziku depresivity, u několika skupin tato čísla přesáhla dokonce 50 %.

leden 2024

Česko sužuje epidemie duševních potíží. Nedostatečná je personální kapacita psychiatrů, psychologů, psychiatrických sester, přetížený je ambulantní i lůžkový sektor, spousta lidí se k péči ještě ani nedostala. Podobně je na tom i zdraví LGBTQ+ populace. Ukazuje to výzkum projektu Queer zdraví zaměřený na zdraví osob s menšinovou sexuální či genderovou identitou, který byl zahájen v roce 2023 a vede jej Andrea Stašek. Dosavadní výsledky jsou v mnohém poměrně závažné, ač v souladu se zahraničními trendy. Zjištění letního dotazníkového sběru (n = 3 300) např. ukazují, že 40 % zúčastněných se nachází v silném až extrémním riziku depresivity, u několika skupin tato čísla přesáhla dokonce 50 %.

Dle autorského kolektivu je v rámci debat o reformách péče třeba reagovat na měnící se potřeby společnosti a péči adaptovat pro různé populace dle jejich specifik. Rovněž je třeba pracovat na dostupnosti péče a celoživotní vzdělávání odborníků. Tisková zpráva je k dispozici zde.

Stašek, A., Semlerová, Z., Musil, O., & Doležalová, T. F. (Leden 2024). Queer zdraví: Výzkumná zpráva o zdraví LGBTQ+ lidí v Česku a na Slovensku (2023) [Výzkumná zpráva]. 61 s. Institut pro psychologický výzkum − INPSY, Masarykova univerzita. Dostupné z https://muni.cz/go/qz23

Poznámka: 25. ledna jsme PDF aktualizovali kvůli nevykeslenému grafu na str. 38.

Celá zpráva (PDF) Hlavní závěry (PDF)

Hlavní autorka:
Mgr. Andrea Stašek