Vědci z Masarykovy univerzity zahájili sběr dat o zdraví LGBTQ+ lidí v Česku a na Slovensku
Vědecký výzkum duševního a fyzického zdraví leseb, gayů, bisexuálních, trans, queer a dalších (LGBTQ+) osob je v Česku a na Slovensku stále spíše ojedinělý. Tým akademiků z Masarykovy univerzity proto zahajuje výzkumný projekt Queer zdraví, který hodlá doplnit chybějící informace o zdraví této populace.

Tým se zaměřuje především na to, jak se LGBTQ+ lidé sami vnímají, zda mají potíže s duševním/fyzickým zdravím či jakou roli hrají v jejich životech vztahy. Nyní hledají dobrovolníky, kteří jsou ochotni odpovědět na tyto zásadní otázky.
Získaná data pomohou vědcům lépe popsat, jak mohou vztahy podpořit nebo naopak narušit zdraví. Tým bude např. zkoumat, jakou roli hrají seznamovací aplikace či partnerská spokojenost a co LGBTQ+ identita přináší do života. Výsledky najdou praktické využití při zkvalitňování zdravotní či psychologické péče.
Vědci z INPSY Masarykovy univerzity se věnují výzkumu sexuality již dlouhodobě. Nyní cílí na dospělé, kteří se identifikují jako LGBTQ+.
„Toto šetření je první fází dlouhodobějšího výzkumné záměru – chceme si jednoduše řečeno posvítit si na to, jak zdraví jsou lidé patřící mezi sexuální či genderové menšiny. Z dosavadních dat víme, že jde o ohroženou populaci, považujeme tedy za nutné přinést informace, které pomohou v prevenci i v péči.“
Andrea Stašek, hlavní řešitelka výzkumu
Z předešlých výzkumů vyplývá, že ne-heterosexuální a transgender lidé se častěji setkávají s překážkami, které způsobují zdraví škodlivý stres. Dlouhodobá zátěž způsobená zažívanou stigmatizací i každodenním životem pak může ústit v široké spektrum potíží – od depresí po obezitu. Mezi sexuální a genderové menšiny patří zhruba 10 % populace, zátěž je tedy znatelná napříč celou společností.
Český a slovenský výzkum, a tedy i možnosti situaci zlepšit, je dosud omezen nedostatkem národních dat. Odborná veřejnost má k dispozici pouze útržkovité informace, vědci z Masarykovy univerzity proto projektem Queer zdraví chtějí přispět k lepšímu povědomí LGBTQ+ lidech.
Kontakt
Výzkum realizují
- Institut pro psychologický výzkum, Fakulta sociálních studií, MUNI
- Q-Hub, z. s.
Pomáhají nám
Více článků
-
O sexualitě lze s dětmi mluvit při mnoha příležitostech, říká Andrea Stašek
Reportáž z akce Brno Pride Week a rozhovor s Andreou Stašek o sexualitě, komunikaci sexuální identity, genderu s dětmi a podmínkách pro rodinný život duhových rodin v Česku si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus Elišky Mádrové.
-
Posloucháte své tělo? Česká verze dotazníku MAIA přináší nové poznatky
Vnímání vlastního těla, známé jako interoceptivní uvědomění (IU), hraje klíčovou roli jak v duševním zdraví, tak i v psychoterapeutickém procesu. Pomáhá nám rozpoznat tělesné signály, jako je hlad, srdeční tep nebo dech, a propojit je s našimi emocemi. Vědci se stále snaží lépe porozumět tomu, jak lidé vnímají své tělesné signály a jak tyto signály souvisí s jejich psychickým zdravím. Autorský tým z INPSY/Centra pro výzkum psychoterapie si tak dali za cíl prozkoumat vzájemné vztahy mezi jednotlivými aspekty IU, a zároveň otestovat vlastnosti české verze dotazníku MAIA, jenž IU měří.