Raný vývoj a rodičovství

V rámci tématu Rodina zkoumáme, jak se současná podoba rodičovství a rodinného prostředí promítá do vývoje dětí. Zajímá nás například, jaké představy a pocity jsou v dnešní době vázány k rodičovské roli, jakým způsobem se uskutečňuje výchova dětí, jaké je uspořádání mladých rodin, zda a kdy matka nastupuje do zaměstnání po porodu a mnohé další. Tyto aspekty dáváme do souvislosti se vztahem rodiče k dítěti, s vývojem dítěte apod. Zaměřujeme se rovněž na představu žen o mateřství, o tom, co pro ně znamená být dobrým rodičem, jaké trendy ve výchově následují.


Projekty

O matkách a dětech

Výzkum O matkách a dětech je zaměřený na pozorování vzájemných interakcí dětí v batolecím věku a jejich matek a na pozorování chování dětí v reakci na krátké odloučení od matky. Cílem výzkumu je popsat souvislosti osobnostních charakteristik matek, vývojových a temperamentových charakteristik dítěte a vzájemných interakcí matek a jejich dětí.

 

více o projektu zde

Bez popisku

DOMOV (Děti, otcové a matky o vývoji)

V posledním čtvrtstoletí došlo k mnohým změnám nejen na celospolečenské úrovni, ale i na úrovni každodenního fungování rodin. Je proto na čase zjistit, jak tyto změny reálně vypadají, a ověřit, jaký dopad mají na prožívání jednotlivých členů rodin, vývoj partnerských vztahů a vývoj dítěte. Představujeme Vám proto výzkum DOMOV – děti, otcové a matky o vývoji. Psychologický výzkum DOMOV je realizován Institutem výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, začíná ve třetím trimestru těhotenství a potrvá minimálně do tří let věku dítěte. Pokud však s námi zůstane dostatek respondentů, budeme pokračovat i dále a sledovat vývoj dětí a rodin i v dalších letech.

více o projektu zde

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info