Adolescence a mladá dospělost
V rámci tématu Adolescence a mladá dospělost se dlouhodobě výzkumně zabýváme různými aspekty psychického a sociálního vývoje v období dospívání a v tranzici do období dospělosti. Zajímá nás, jak se utváří osobnost, jaký vliv mají kognitivní, emocionální a sociální charakteristiky na formování vztahu k sobě samému (problematika utváření identity, sebepojetí, sebehodnocení, autonomie, životní spokojenosti, well-being, osobní perspektiva, hodnoty), jak se proměňují a jaký význam mají v tomto procesu interpersonální vztahy (v rodině, vrstevnické vztahy, partnerské vztahy). Jedná se o longitudinální a průřezové výzkumy, kombinujeme kvantitativní a kvalitativní výzkum.
Výzkumný tým:
Petr Macek, Lenka Lacinová, Stanislav Ježek, Ondřej Bouša, Hynek Cígler, Radka Neužilová Michalčáková, Jan Širůček, Tomotaka Umemura, Dana Juhová, Petra Daňsová, Lenka Pivodová, Jakub Kraus, Carlos A. Almenara
Asistující doktorští studenti:
Lucie Lomičová, Lucia Kvitkovičová, Ivana Dvořáková, Zuzana Vokřálová
Probíhající výzkumné projekty:
- Metodické studie pro české verze měřítek psychologických charakteristik adolescentů a vynořujících se dospělých (GA17-09797S)
- Zkušenosti adolescentů: mladí Češi v a po období sociálních změn (GA19-22997S) - více informací zde
-
Od rozhodnosti k autoritářství: Potřeba kognitivního uzavření (GA15-20970S)
Dřívější výzkumné projekty:
- CATCH-EyoU - Constructing Active Citizenship with European Youth: Policies, practices, challenges and solutions (649538)
- Vývoj vztahů v adolescenci: Využití perspektivy citové vazby, dynamicko-systémového přístupu a metody časových řad (GA16-03059S)
- CELSPAC: Central European Longitudinal Study of Pregnacy and Childhood (MUNI/M/1075/2013)
- Cesty do dospělosti: longitudinální výzkum vývojových trajektorií a prediktorů autonomie a identity (GAP407/12/0854)