Cílem mezinárodního výzkumného projektu EnTrust, probíhajícího v sedmi evropských zemích, je porozumět, jakým způsobem u lidí vzniká důvěra, či naopak nedůvěra ve společenské instituce a jejich rozhodování. Projekt se zaměřuje na nejrůznější úrovně a formy důvěry, které se projevují v každodenních situacích, při kontaktu občanů se státními institucemi, v médiích či na vládní úrovni.
Specificky nás zajímá, zda důvěra a nedůvěra vůči společenským autoritám vzniká u různých věkových skupin rozdílnými způsoby. Většina existujících výzkumů se zaměřuje pouze na dospělé. Mladší lidé se nicméně se vzrůstajícím věkem stále silněji mohou zapojovat do společenského dění. Je tedy pro nás klíčové poznat i jejich pohledy, jak mohou v budoucnosti ovlivňovat společenské dění.
K čemu to bude dobré?
Výsledky projektu mohou v budoucnu sloužit k zlepšení rozhodování státních institucí, a to jak na české, tak i celoevropské úrovni (hlavní zjištění budou prezentována Evropské komisi). Mohou jim pomoci například při plánování jejich aktivit tak, aby lépe respektovaly potřeby občanů a vyvarovaly se takovému rozhodování, které by mohlo nadále korodovat důvěru ve společnosti.
Náš tým
Za výzkumem stojí tým ve složení Petr Macek, Jan Šerek, Jakub Brojáč, Jana Fikrlová, Andrea Albrechtová a Lenka Štěpánková. Působíme na Institutu pro psychologický výzkum FSS MU a dlouhodobě se z psychologického hlediska věnujeme otázkám občanství a demokracie. Více o našich studiích a publikacích naleznete zde.
Výzkum je financován Evropskou unií v rámci projektu EnTrust Horizon 2020 č. 870572
Governance for the future.