inpsy.fss.muni.cz  |   |  #22
21. 10. 2024, 10:54

Editorial

Milí odebírající,

v našem říjnovém čísle přinášíme tiskovou zprávu velkého projektu WHO ve spolupráci s HBSC o problematickém užívání sociálních médií a hraní videoher u adolescentů z několika zemí světa, jejímž autorem je mimo jiné i člen INPSY Lukas Blinka. Lukase poté oslovila řada médií, aby jim výsledky projektu přiblížil. Není však jediný, kdo tento měsíc zanechal mediální stopu. Lenka Štěpánková zasvětila posluchače rádia do problematiky rodičovského vyhoření a Hynek Cígler hovořil o inteligenci a jejím měření. 

Naši výzkumníci a naše výzkumnice vyrazili přednášet na mezinárodní konference. Tým Občanství a demokracie zavítal na Kypr na konferenci Evropské asociace pro výzkum adolescence (EARA). Zuzana Scott, Jan ŠerekLukas Blinka se zúčastnili konference projektu HoDeKoProM.

Na našem blogu jsme vydali shrnutí studie Andrey Stašek a kol. o tom, jak souvisí naplnění potřeb a herní závislost. Článek jsme napsali také o studii Oleksandry Loshenko a kol., jež se zabývala tím, zda válka na Ukrajině mění schopnost dětí rozpoznávat základní emoce. Rovněž přinášíme odkazy na nejnovější studie našich členů a členek, které se shrnutí na našem blogu také brzy dočkají.

Přejeme hezké podzimní dny

a pěkné čtení těchto i dalších našich novinek

INPSY

Aktuálně

Lukas Blinka spoluautorem WHO studie o online chování dospívajících

Nová data evropské sekce WHO a studie HBSC přináší důležité poznatky o používání sociálních médií a hraní her u adolescentů z 44 zemí včetně Česka. Autorem je mimo jiné i náš člen Lukas Blinka.

Tisková zpráva

Uspořádali jsme Brněnský psychologický networking 2024

Na Fakultě sociálních studií MU jsme uspořádali Brněnský psychologický networking 2024. Pozvání přijaly výzkumné týmy z celé Masarykovy univerzity i Akademie věd, aby vzájemně prezentovaly své vědecké počiny a navázaly mezi sebou kontakty.

Letos se akce zúčastnili vědci a vědkyně z Psychologického ústavu Akademie věd ČR, Interdisciplinárního výzkumu internetu a společnostiKatedry podnikové ekonomiky a managementu na Ekonomicko-správní fakultě MU a Katedry právní teorie na Právnické fakultě MU.

Děkujeme, že jste přišli*y!

Výjezdy INPSY

Tým Občanství a demokracie zdraví z mezinárodní konference na Kypru

Na prestižní konferenci Evropské asociace pro výzkum adolescence (EARA) zavítali naši výzkumníci Jan ŠerekPetr Macek, Jakub Brojáč a Jana Firklová. Cílem konference bylo podpořit solidaritu a mentální pohodu u adolescentů zaměřením se na možná úskalí, se kterými se mohou v tomto vývojovém období setkat.

O čem byli příspěvky našich výzkumníků?

Přečíst zde

Zúčastnili jsme se konference projektu HoDeKoProM v Bratislavě

Jan Šerek, Zuzana Scott,Lukas Blinka zavítali na konferenci k projektu HoDeKoProM do Bratislavy. Konference byla především pro učitele a lidi aktivní v mediálním vzdělávání mládeže.

Projekt se zaměřuje na podporu malého kooperačního partnerství mezi Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) a INPSY. Společně usilujeme o hlubší poznání vlivu hoaxů, dezinformací, konspirací a propagandy v online prostředí na životy mladých lidí.

Web projektu

INPSY v médiích

Lenka Štěpánková v pořadu Věda Plus Českého rozhlasu

Lenka Štěpánková byla hostkou v pořadu Věda Plus, kde hovořila o tom, co je to rodičovské vyhoření, jak se projevuje, jaké jsou jeho příčiny, jak s ním pracovat, co ukazuje výzkum a jakou roli hraje kultura. Lenka své poznatky nedávno sdílela na mezinárodní konferenci v Portu, kde se sešli členové a členky mezinárodního konsorcia IIPB, které zahrnuje 50 zemí.

Poslechnout tady

Hloupnou české děti? Inteligenční testy to nedokazují. V mnoha oblastech jsou žáci bystřejší než dřív, říká Hynek Cígler

Jak souvisí inteligence a lidská výška nebo v čem jsou problematické přijímací zkoušky na víceletá gymnázia? Člen INPSY Hynek Cígler v rozhovoru pro Hospodářské noviny rozebírá, jak se mění lidská inteligence v čase, které dovednosti s věkem ztrácíme nejdříve nebo jak jsou na tom se svými schopnostmi děti.

Odkaz na rozhovor

Lukas Blinka hostem Studia 6 v České televizi

Proč hrajeme počítačové hry? Kdy se hraní her může stát problematickým? A jaké herní mechanismy mohou být pro vytvoření herní závislosti nejčastější? Na tyto a další otázky ohledně situace s rizikovým hraním videoher v Česku odpověděl v rozhovoru pro Českou televizi ve Studiu 6 Lukas Blinka.

Zhlédnout rozhovor
 

Jen zakázat mobil není řešení. Ptejme se, zda dětem nabízíme něco lepšího, říká Lukas Blinka pro Deník N

Zajímá vás, jak sociální sítě a počítačové hry ovlivňují současné děti a dospívající? Náš člen Lukas Blinka v rozhovoru pro Deník N rozebírá, proč nestačí dětem jen zakázat mobilní telefony, ale je potřeba jim nabídnout smysluplné alternativy.

Odkaz na článek

Lukas Blinka o narůstajícím počtu mladistvých rizikových uživatelů digitálních médií

Jak vážná je situace problematického užívání sociálních médií mezi náctiletými? Které skupiny jsou závislostí na hraní videoher ohroženější než jiné? A jak bychom jim mohli pomoci? Na tyto a další zajímavé otázky odpovídal Lukas Blinka v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Přečíst

INPSY publikuje

Proč hrajeme dál a dál: Souvislost naplnění potřeb a herní závislosti

Andrea StašekLukas Blinka z INPSY a Vasileios StavropoulosRoyal Melbourne Institute of Technology v Austrálii se rozhodli prozkoumat, jak uspokojení různých potřeb souvisí se symptomy závislosti na počítačových hrách a jak tyto potřeby ovlivňují chování hráčů. Použili metodu síťové analýzy, do které zahrnuli 3895 dospělých hráčů a hráček. Ti vyplnili dotazníky týkající se spokojenosti s naplněním potřeb, herního chování a symptomů herní poruchy.

Shrnutí studie

Důsledky války na Ukrajině: Mění konflikt schopnost dětí rozpoznávat základní emoce?

Nová studie od výzkumníků a výzkumnic z INPSY se zaměřovala na to, jak válečné trauma ovlivňuje schopnost dětí rozpoznávat základní emoce, jako jsou radost, smutek nebo strach. Na studii spolupracovali: Oleksandra Loshenko z Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka, Petr Palíšek, Ondřej Straka, Michal Jabůrek, Šárka PortešováAnna Ševčíková. Jejich výzkum se zaměřoval na to, zda děti ve věku 8-12 let, jež žijí ve válečné zóně Ukrajiny, rozpoznávají emoce jinak než jejich vrstevníci žijící v bezpečí v Česku.

Článek o studii

Již brzy shrneme na blogu

Mýtus genderové rovnosti? Sexualita žen za socialismu v Chorvatsku a Polsku

Gabriela Gore-Gorszewska, společně s kolegou z univerzity v Záhřebu, zkoumala ženskou sexualitu během socialismu v Chorvatsku a Polsku. Zaměřila se na to, jak oficiálně proklamovaná genderová rovnost a patriarchální kulturní tradice ovlivňovaly vnímání sexuality u žen. 

Prostřednictvím rozhovorů s ženami ve věku 65-93 let autorka zkoumala vliv socialistických hodnot, rodinné socializace a náboženských norem na jejich sexuální vyjadřování a intimní vztahy​.

Výsledky studie
 

Společné faktory psychoterapie optikou aktivní inference: Přehledová studie

Petra Hubatka a Tomáš Řiháček z INPSY/Centra pro výzkum psychoterapie použili rámce aktivní inference (AIF) jako teoretického přístupu pro zkoumání procesů terapeutické změny.

Cílem bylo kategorizovat a syntetizovat společné faktory psychoterapie a zároveň zmapovat existující vysvětlení těchto společných faktorů z pohledu AIF.

Odkaz na studii

Další vydání najdete ve svých schránkách příští měsíc.

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     Email