Na základě vašich komentářů v prvním dotazníku jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky. Pokud vám některá odpověď chybí, ptejte se klidně dál na konci druhého dotazníku nebo nám napište. Seznam do budoucna rádi rozšíříme.
1. Proč se nejde v dotazníku vracet?
Naše zkušenosti ukazují, že když lidé odpoví v dotazníku podle toho, co je jako první napadne, většinou je tato odpověď nejvýstižnější. Ve většině případů, když chce člověk svoji odpověď změnit, tak je to z toho důvodu, že začne zvažovat různé možné kontexty, výjimky, zvláštní situace apod. a už se zaměřuje na ně. Vzhledem k tomu, že naše studie je dlouhodobá, budeme se na vaše odpovědi dívat především z dlouhodobé perspektivy. V případě, že jste v jedné z vln v dotazníku u pár položek odpověděli jinak, než jste chtěli, nezpůsobí to žádné velké problémy.
2. Proč v odpověďové škále chybí „střední možnost“ (neutrální odpověď)?
Tohle je dlouhodobé téma u celé řady dotazníkových výzkumů a existují dobré argumenty pro i proti, proč „střední možnost“ (ne)používat. Chápeme, že nemusí být jednoduché se rozhodnout pro jednu z možností. Neutrální možnost ale nezahrnujeme, protože lidé mohou mít sklon ji nadměrně využívat, přestože by byla výstižnější jiná odpověď. Přestože člověk na řadu věcí nemusí mít vyhraněný názor, obvykle se přece jen alespoň mírně přiklání na jednu, či druhou stranu.
3. Ukládají se průběžně odpovědi? Když přeruším vyplňování dotazníku, mohu se k němu později vrátit?
Ano, odpovědi se průběžně ukládají. Pokud byste ve druhé vlně (či dalších vlnách) okno s dotazníkem zavřeli a otevřeli dotazník znova přes zaslaný odkaz, měl by vám systém zobrazit stránku, na které jste skončili. Tato možnost platí po dobu jednoho týdne od prvního otevření dotazníku. Pokud je to ale možné, vyplňte dotazník prosím najednou. Vždy může nastat technická chyba a vaše průběžně uložená data se mohou ztratit.
4. Proč jsou některé pojmy tak široké a vágní?
Abychom mohli srovnat naše výsledky s jinými studiemi, používáme metodologicky ověřené škály, které často mají přesně stanovené znění otázek/výroků. Tyto škály obvykle využívají obecnější pojmy, aby na ně dokázali odpovědět lidé z různých prostředí a s různými zkušenostmi. Samozřejmě počítáme s tím, že každý si na základě svých zkušeností může u stejné otázky představit něco trochu jiného, a to je v pořádku a počítáme s tím.
5. Některé otázky se dají vyložit různě. / Některé otázky jsou příliš široké.
Ano, jsme si toho vědomi. Jak zmiňujeme u předchozí otázky, využívané škály jsou metodologicky ověřené. Nenechte se tím prosím rozhodit. Odpovězte podle toho, jak si danou otázku vykládáte, jak vám ta otázka osobně dává smysl.
6. Jak mám odpovědět na otázky, u kterých si nejsem jistý/á, jak bylo něco myšleno?
Odpovídejte podle toho, jak věc vnímáte vy sám/sama. Například pokud se ptáme, zda jste součástí nějaké komunity, je zcela na vás, co jako komunitu vnímáte a co ne.
7. Proč se některé otázky v dotazníku opakují? Často se jinými slovy ptají na podobnou věc.
Toto opakování vychází z metodologických důvodů. Měření v psychologii je totiž trochu komplikovanější než například ve fyzice a jiných exaktních vědách, a je tedy potřeba si ověřit, že si rozumíme. Jak uvádíme výše, některé otázky jsou obecnější, a proto je vhodné se na ně zeptat opakovaně a zvolit mírně jinou formulaci.
8. U pár otázek nesedí nabízené odpovědi zcela přesně na formulaci otázky.
Ano, máte pravdu, jedná se o pár ojedinělých případů, o kterých víme. Bohužel i v tomto případě jsme museli ponechat zaužívané znění, abychom mohli výsledky srovnávat s jinými studiemi.
9. Co je myšleno jako „naše společnost“? Ta česká nebo světová?
Pokud to není v otázce upřesněno, zajímá nás odpověď, která vás napadne jako první, ať už společnost chápete jakkoli široce.
10. Jsem občansky aktivní, ale žádná z nabízených aktivit na to dobře nesedí.
Moc nás to mrzí, ale je pravda, že taková situace může občas nastat. Ve studii bohužel nemůžeme podchytit všechny podoby participace. Sledujeme souvislosti a vlivy těch nejčastějších. Je spousta věcí, na které jsme se chtěli ještě doptat, ale současně jsme museli myslet na to, aby dotazník nebyl moc dlouhý. Nicméně vaše odpovědi jsou pro nás stále cenné.
11. Moje odpovědi jsou silně ovlivněné mou aktuální životní situací. Vadí to?
Vůbec ne. Uvědomujeme si, že život může přinést různé situace, které mohou ovlivnit vnímání a odpovědi na některé otázky. To ke každému výzkumu patří. Z komentářů vidíme, že se do naší studie zapojili lidé potýkajícími se z různými životními okolnostmi. Jejich zapojení je zcela v pořádku, i jejich občanská aktivita nás zajímá. Ostatně právě proto se vás potřebujeme doptávat na některé věci opakovaně po dobu 18 měsíců, abychom dokázali odlišit, co je u vás víceméně stabilní a co výrazem momentální situace.
12. Nemáte obavy z toho, že z hlediska validity výzkumu budou prezidentské volby silným zásahem do odpovědí?
Je možné, že volby ovlivní odpovědi na některé otázky. Naštěstí velkou výhodou naší studie je její dlouhodobost. Tím pádem uvidíme, pokud se v některém období objeví určité výkyvy. Nás budou zajímat především výsledky zahrnující všech sedm vln.
|