inpsy.fss.muni.cz  |   |  12. 12. 2022, 9:58

Editorial

Milí odebírající,

na úvod s radostí oznamujeme, že od ledna 2023 má naše výzkumné pracoviště nový název:

INPSY – Psychology Research Institute

Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny, za jehož založením stojí prof. Petr Macek, vznikl jako psychologické pracoviště spolupracující na unikátním mezinárodním projektu ELSPAC (European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood). Tento projekt sledoval děti od období před narozením až do dospělosti a letos ke svému 30letému výročí vydal knihu “Příběh jedné generace”.

Díky otevřenosti vůči dalším tématům z různých oblastí psychologie i jiných vědních disciplín, se IVDMR postupně rozrostlo v interdisciplinární pracoviště. Kořeny máme stále v psychologické vědě, dlouhodobě se však věnujeme několika tématům: od měření v psychologii, přes vývojovou psychologii (citová vazba, rodičovství, adolescenti a mladí dospělí, nadané děti) a sociální psychologii (občanství a demokracie), až po otázky zdraví (sexualita v celoživotní perspektivě, digitální média a závislosti).

V tomto čísle naleznete kromě novinek minulého měsíce rozhovor s doc. Janem Šerekem či tipy na čtení k Vašemu oblíbenému teplému nápoji.

Hezké svátky Vám přeje

IVDMR/INPSY

Novinky z IVDMR

Hynek Cígler získal podporu od Grantové agentury České republiky pro svůj tříletý psychometrický projekt. Gratulujeme!

Projekt s názvem: "Vliv formátu odpověďové stupnice na psychometrické parametry položek" se zaměří na to, jestli podoby stupnic, pomocí kterých často odpovídáme v dotaznících, neovlivňuje sama o sobě výsledky takového měření.

Přeložili jsme

Eiko Fried: Opravdu nová studie přináší „jasný důkaz“ pro serotoninovou hypotézu deprese?

Doslovně jsme přeložili práci psychologa a vědce Eika Frieda, originál najdete zde. Tímto mu děkujeme za laskavý souhlas s publikováním článku na našem blogu. Čtenáři by také měli vědět, že Eiko Fried se zabývá výzkumem psychopatologie na Leiden University v Nizozemsku, převážně pak z pohledu dynamických systémů. Aktuálně pracuje na vývoji personalizovaného nástroje WARN-D, který bude v budoucnu uživatele varovat před vznikem deprese.

Přečtěte si překlad!

Číst více

Výjezdy IVDMR

Tým z IVDMR připravil další výzkumné aktivity na mezinárodním setkání v Bělehradu

Jan Šerek, Lenka ŠtěpánkováPetr Macek se v polovině listopadu zúčastnili mezinárodního setkání v Bělehradu (Srbsko) v rámci projektu podpořeného inovačním programem Horizon Europe. S dalšími kolegy zkoumajícími důvěru v instituce plánovali aktivity na rok 2023.

Enlightened trust (EnTrust) je multidisciplinární mezinárodní projekt realizovaný v rámci evropského programu H2020. Zaměřuje se na nové pohledy na důvěru a nedůvěru ve vládu a veřejné instituce. Součástí EnTrustu je 7 výzkumných týmů z celé Evropy (Česká republika, Dánsko, Německo, Řecko, Itálie, Polsko a Srbsko). Tyto výzkumné týmy přistupují k otázkám důvěry a nedůvěry z pohledu sociologie, psychologie, politologie a mediálních studií.

 

Číst více

Lukas Blinka se zúčastnil konference Lisbon Addictions

V Lisabonu se potkal se svou kolegyní Kateřinou Škařupovou. "Nejlepší studie, které máme, jsme napsali společně," komentuje setkání Lukas.

Jedna z nich byla i publikována v prestižním časopise Frontiers in Psychiatry. Můžete si o ní přečíst níže.

 

Číst více

Rozhovor

Jan Šerek: Dřív jsem si záměrně vybíral učit o tématech, která jsem tolik neznal, abych se o nich dozvěděl hodně do hloubky

Výzkumník a učitel. Vystudovaný psycholog, politolog a filozof.  Jak se mu daří skloubit výzkumnou činnost s učením, co zrovna zkoumá a jakou psychologickou teorii by měl znát každý, kdo se zajímá o sociální a politickou psychologii? To vše se dozvíte v rozhovoru se členem IVDMR Janem Šerekem!

Číst více

IVDMR v médiích

Jak dobře komunikovat

Můžeme komunikovat zdravě, efektivně, ale i manipulovat. O tom, jak pomáhá autentický jazyk bez termínů a floskulí, proč se naučit naslouchat i o domnělé univerzalitě vyjadřovaných emocí hovoří profesor a člen IVDMR Zbyněk Vybíral.

 

Číst více

Každá čtvrtá škola řeší problémy se šikanou. Pomáhá jim spolek psychologů. Každá čtvrtá škola řeší problémy se šikanou. Pomáhá jim spolek psychologů

Přibývá vzájemných problémů mezi žáky - každá čtvrtá škola přiznává, že její děti mají špatné vztahy. Problémy se šikanou pak řeší dokonce každá třetí. Na situaci proto před několika lety zareagoval preventivní program Dobronauti. Tým psychologů vymyslel hru, která děti staví do konfliktních situací. Ony pak samy musejí přijít na to, jak ji co nejlépe vyřešit nebo zmírnit. Podle prvních výsledků funguje a pomáhá. Na ověřování účinnosti hry se podílel člen IVDMR Hynek Cígler.

Číst více

Sledujte nás na sítích!

Twitter

Facebook

Instagram

LinkedIn

Případné dotazy a podněty směrujte na inpsy@fss.muni.cz

Další vydání najdete ve svých schránkách 16. ledna.

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     Email